Din Zona, Important, Timp liber

BAROCK. Zilele Castelului Bánffy se vor desfăşura în perioada 11-12 iunie

Zilele Castelului Banffy

BAROCK. Zilele Castelului Bánffy, eveniment organizat de Fundaţia Transylvania Trust, ajuns la a XV-a ediţie, se va desfăşura la Bonţida în perioada 11-12 iunie.

Organizatorii au pregătit activităţi culturale (expoziţii, piese de teatru, ateliere meşteşugăreşti, târguri de carte sau de antichităţi) şi probe de îndemânare în tragerea cu arcul, călărie, ateliere de muzică clasică sau de creaţie.

CURTE

11.00 Festivitatea oficială de deschidere

11.00 Expoziție Monumente Uitate: Castele şi conace revitalizate

11.00-18.00 Fundaţia Civitas: Dialog între producător şi consumator – expoziţie şi dezbatere pentru adulţi şi copii

11.00-18.00 Programul grădiniței Mikó : Jocuri de societate · Activitate bebe-mami · Atelier de creaţie (pictură pe textile, piatră) · Cortul indianilor şi pictură facială · Jocul uriaşilor

11.00-18.00 Ludoteka : Caligrafie – Pătrundem în lumea magică a scrisului! – ne jucăm cu stiluri diferite și intrăm în tainele literelor ·  Fotografie – Surprindem clipa! – un mini curs de utilizare a aparatului de fotografiat, cât şi de tehnici de fotografiat · Origami – Dăm viaţă hârtiei! – vom crea o mulţime de personaje interesante din hârtie · Textile Reinventăm imprimeuri – tricouri personalizate, pictate și cusute manual. Ne jucăm cu texturi, culori, accesorii și multă imaginație! · Povestea ceaiului – atelier oferit de Cărtureşti · Ascultăm poveşti (în limba română) · Povestea ceaiului – atelier oferit de Cărtureşti · Pictură Imortalizăm momente! – vom crea portrete cu membrii familiei, pe care le vor putea duce acasă înrămate · Lucru manual Dăm aripi imaginaţiei! – vom construi zmee. · Povestea ceaiului – atelier oferit de Cărtureşti

11.00-18.00 Atelier de meșteșuguri tradiționale: Atelier de pietrărie: Gere István, Kiss Zoltán pietrari · Decoupage: Buta Erzsébet · Magia lutului: Dánél Sándor, olar, olărit tradițional, statuete, plachete

11.00-18.00 Șezătoare urbană: Atelier de cusut: motive tradiționale pe pânză sau pe etamină · Atelier de mărgelit: brățări și coliere din mărgele, conținând motive tradiționale · Atelier de pictat: împodobire pe diverse suporturi din sticlă, metal, carton cu motive tradiționale · Atelier de podoabe: forme de broșe, pandantive sau cercei · Atelier de împletit: coronițe din flori

11.00-13.00 Fabricare morișcă, Asociația Életfa

12.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe

12.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, întâlnire în fața capelei

13.30-15.00 Cântă împreună cu Szabó Kinga

14.00 Turul ghidat al castelului în limba română, întâlnire în fața capelei

15.00-17.00 Atelier de creație zmei, Asociația Életfa

11.30-13.00 Clubul de fotbal pentru copii Dribli – demonstrații, campionat, şuturi la poartă

CAPELĂ

11.00 Teatru de păpuși (în limba română): Croitoraşul, Teatrul de Păpuşi „Puck”

12.00 Teatru de păpuși (în limba română de la vârsta de 1 an): R.O.G.V.A.I.V., Reactor Cluj 15.00 Concert cameral susţinut de cvartetul de coarde CONCORDIA. Melinda Béres- vioară; Albert Márkos- vioară; Erzsébet Király – violă; Gyula Ortenszky – violoncel. În program: Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento în Si bemol major K.V. 137 şi în Fa major K.V. 138 ; Joseph Haydn: cvartetul în Sol major op. 76 nr. 1

CLĂDIREA MIKLÓS

12.00 Expoziție: UAP Baia Mare

12.30 Expoziție din lucrările elevilor Liceului Apáczai din Cluj, Cuvânt de deschidere Szabó Zsolt

12.30 – 14.00 Conferinţă, Civitas

14.00 MEETing, Grupul Inginerilor Constructori Maghiari din Transilvania

15.30 Dezbatere la masa rotundă: Bánffy Miklós și literatura română – Dávid Gyula, Marius Tabacu, Georgeta Hajdú

18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud (pivniță)

CLĂDIREA PORȚII

Expoziție: Antal Vásárhelyi, Ungaria: 15 scene – 15 imagini. Madách Imre, „Tragedia omului”
GRAJD

Proiecții de filme:
12.00 Brâncuşi din eternitate, r. Adrian Popovici, 121’
14.00 Ilegitim, r. Adrian Sitaru, 89’
BASTIONUL – CLĂDIREA BUCĂTĂRIEI

12.00 Expoziție: Expoziţia Liceului de Artă „Nagy István” din Miercurea Ciuc
MOARĂ

15.00 Teatru: În cuvintele tale, Asociaţia Culturală Replika, r. Radu Apostol, 1 oră și 25 min fără pauză
SCENĂ

Concerte
16.00 Nicolae Simion & friends

18.00 sZempöl

20.00 Maria Răducanu & Krister Jonsson duo

12 iunie

CURTE

11.00-18.00 Târg pentru copii și bebeluși, Asociația Életfa

11.00-18.00 Programul grădiniței Mikó: Jocuri de societate · Activitate bebe-mami · Atelier de creaţie (pictură pe textile, piatră) · Cortul indianilor şi pictură facială · Jocul uriaşilor 

11.00-18.00 Ludoteka : Caligrafie – Pătrundem în lumea magică a scrisului! – ne jucăm cu stiluri diferite și intrăm în tainele literelor ·  Fotografie – Surprindem clipa! – un mini curs de utilizare a aparatului de fotografiat, cât şi de tehnici de fotografiat · Origami – Dăm viaţă hârtiei! – vom crea o mulţime de personaje interesante din hârtie · Textile Reinventăm imprimeuri – tricouri personalizate, pictate și cusute manual. Ne jucăm cu texturi, culori, accesorii și multă imaginație! · Povestea ceaiului – atelier oferit de Cărtureşti · Ascultăm poveşti (în limba română) · Povestea ceaiului – atelier oferit de Cărtureşti · Pictură Imortalizăm momente! – vom crea portrete cu membrii familiei, pe care le vor putea duce acasă înrămate · Lucru manual Dăm aripi imaginaţiei! – vom construi zmee. · Povestea ceaiului – atelier oferit de Cărtureşti

11.00-18.00 Atelier de meșteșuguri tradiționale: Atelier de pietrărie: Gere István, Kiss Zoltán pietrari · Decoupage: Buta Erzsébet · Magia lutului: Dánél Sándor, olar, olărit tradițional, statuete, plachete

11.00-18.00 Șezătoare urbană: Atelier de cusut: motive tradiționale pe pânză sau pe etamină · Atelier de mărgelit: brățări și coliere din mărgele, conținând motive tradiționale · Atelier de pictat: împodobire pe diverse suporturi din sticlă, metal, carton cu motive tradiționale · Atelier de podoabe: forme de broșe, pandantive sau cercei · Atelier de împletit: coronițe din flori

11.00 – Zbor cu parapanta în parcul castelului (contra cost), Asociația de Turism Activ Trascău

12.00 – 16.00 Pictură pe lemn, creaţie din lut, Forgó Kézművesház

12.00 Turul ghidat al castelului în limba română, întâlnire în fața capelei

13.00-14.00 Cântă împreună cu Szabó Kinga

13.30 Tur cu bicicletele de la castelul Bánffy din Bonţida la cel din Răscruci (Asociația de Turism Activ Trascău)

14.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, întâlnire în fața capelei

CAPELĂ

11.00 Do, re, mi start! – 50 de minute în jurul lumii – atelier de muzică clasică pentru copii (în limba română)

12.00 Do, re, mi start! – 50 perc a Föld körül – atelier de muzică clasică pentru copii (în limba maghiară)

15.00 Teatru de păpuși (spectacol în limba maghiară): Jancsi és Juliska, Teatrul de Păpuşi „Puck”
CLĂDIREA MIKLÓS

16.00 Teatrul de păpuși al companiei Kejfeljancsi (spectacol în limba maghiară), Mátyás király és a kolozsvári bíró

18.00 Degustare de vinuri: Pivnița Logos, Aiud (pivniță)
GRAJD

Proiecții de filme

12.00 – 13.30 Túlélés vagy népszolgálat? Mikó Imre és a Securitate, r. Domokos János, 104’ 13.30 – 15.00 Bartha Ciupé Ernő – fragmente din filmul documentar şi întâlnire cu artistul
MOARĂ

14.00 Spectacol de teatru: Double Bind, Teatrul Naţional Târgu Mureş, Compania Tompa Miklós și Compania Liviu Rebreanu, r. Kincses Réka și Alina Nelega, 1 oră și 40 de minute fără pauză
SCENĂ

Concerte

13.30 Corul de copii al Operei Maghiare din Cluj

15.00 AG Weinberger 4th

17.00 Rodion GA, pionierul muzicii electronice din România

19.00 Váczi Eszter&Quartet

21.00 Proiecție 3D stereo pe clădirea Miklós

Programe paralele: târg de produse tradiționale – GAL Someș Transilvan, târg de carte (IDEA, Librăria Bagoly etc.), târgul meșterilor populari – Breasla Meșteșugarilor din Transilvania, târgul întreprinderilor sociale – Fundaţia Civitas.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Site creat de