Sport

România remizează, 1-1, cu Muntenegru pe Cluj Arena în primul meci al preliminariilor pentru Campionatul Mondial

romania cluj arena

România și Muntenegru au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima etapă a Grupei E din preliminariile Campionatului Mondial din 2018.

Adi Popa a deschis scorul în minutul 85, la 9 minute de când intrase pe teren din postura de rezervă, iar Stevan Jovetic a egalat în minutul 87.

Tricolorii puteau chiar să câștige la debutul lui Christoph Daum ca selecționer al României, dar în al 7-lea minut de prelungiri Nicușor Stanciu a șutat peste poartă dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault dur asupra lui Keșeru.

România: Pantilimon – Benzar, Moţi, Dr. Grigore, S. Filip – Săpunaru, Hoban, Bicfalvi (Popa 68′) – Stanciu – B. Stancu (Keşeru 90′), Fl. Andone (Torje 70′). Selecţioner: Christoph Daum.

Muntenegru: Bozovic – Tomasevic, Savic, Simic, Vukcevic – Marusic, Vesovic (Kojasevic 80′), Scekic, Bakic (Mugosa 76′) – Jovetic – Beciraj (Nikolic 90+2′). Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic.

Cartonaşe galbene: Moţi 41′, Andone 48′ / Simic 31′, Jovetic 88′.

Danemarca este liderul Grupei E a preliminariilor CM 2018. Danezii sunt urmati de de Kazahstan, Polonia, Muntenegru și România, toate cu un singur punct. Ultima e Armenia, care a pierdut in fata Danemarcei.