Sport, Important

Judoka Alex Bologa din Cluj, complet nevăzător, a câştigat medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio

Alex Bologa

Alex Bologa, primul reprezentant al României la judo nevăzători la Jocurile Paralimpice, a câştigat ieri, medalia de bronz (categoria 60 de kilograme).

Alex Bologa, legitimat la Centrul Olimpic Naţional de la Cluj-Napoca şi pregătit de Gianina Andreica şi Tamaş Gergely, l-a învins în primul meci de coreanul Min-Ja Lee, iar în a doua luptă a trecut de algerianul Noura Mouloud, campion paralimpic al categoriei la JO de la Beijing şi medaliat cu bronz la JO de la Londra.

În semifinale, sportivul din Cluj a fost învins de japonezul Hirose Makoto. Pentru medalia de bronz a luptat cu Henry Borges (Uruguay), pe care l-a învins după câteva zeci de secunde de luptă.

Alex Bologa, în vârstă de 20 de ani, a participat în premieră la Jocurile Paralimpice. Acesta este total nevăzător de la vârsta de şase ani, iar în prezent este student la două facultăţi.

Jocurile Paralimpice din 2016 se desfăşoară în Brazilia, între 7 şi 18 septembrie. Aceasta este cea mai importantă competiţie pentru persoane cu dizabilităţi. La ediţia din acest an participa sportivi din 176 de ţări.