Uncategorized

România a câştigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Danemarca

romania medalie bronz campionatul mondial de handbal Danemarca

România a câştigat, în această seară, medalia de bronz la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Danemarca. Româncele au învins Polonia, în finala mică a turneului mondial, cu scorul de 31-22.

România a ajuns în finala mică după ce a încheiat pe locul 4 în grupa D, apoi a eliminat campioana mondială en-titre, Brazilia, în optimi, cu 25-22, iar în sferturi a trecut de țara gazdă a CM, Danemarca, scor 31-30, după prelungiri. În semifinale a fost eliminată de Norvegia, scor 33-35, după prelungiri, scrie Dolce-Sport.ro.

Polonezele au fost eliminate în semifinale de naționala Olandei, scor 25-30. Polonia este antrenată de tehnicianul campioanei României, CSM București, danezul Kim Rasmussen.

Tricolorele au jucat o semifinală de Campionat Mondial după opt ani, în 2007 ele încheind competiția pe locul 4.