Anul 2026 poate deveni cel mai bun din istorie pentru autostrăzi în România: 244 km estimați, cu scenariu de 284 km
Rețeaua de autostrăzi și drumuri expres a României intră în 2026 cu premise fără precedent. La începutul anului, sunt 1.416,3 kilometri aflați în exploatare, la care se adaugă 840,7 kilometri contractați pentru proiectare și execuție și alți 486,2 kilometri aflați în proceduri de licitație pentru lucrări.
După recordul absolut stabilit în 2024, cu aproape 195 de kilometri deschiși traficului, și după cei 146 de kilometri inaugurați în 2025, anul 2026 are șanse ridicate să depășească toate bornele anterioare. Scenariul realist-optimist indică aproximativ 244 de kilometri de autostradă și drum expres care ar putea fi dați în trafic, iar într-o variantă ultra-optimistă totalul ar putea urca spre 284 de kilometri.
Volumul ridicat este susținut de cumularea unor restanțe din anii anteriori, de maturizarea mai multor șantiere majore și de presiunea termenelor de finanțare, în special a celor asociate Planului Național de Redresare și Reziliență.
Restanțe din 2024 și 2025 care împing bilanțul anului 2026
O parte semnificativă din kilometrii prognozați pentru 2026 provin din tronsoane care ar fi trebuit deschise anterior. Printre acestea se numără drumul expres DEx6 Galați–Brăila, rămas în urmă în 2024, dar și sectoare importante din 2025, precum A0 Nord lot 4, A3 Nădășelu–Poarta Sălajului, fără devierile de traseu, și A7 Adjud–Pașcani.
Acestor segmente li se adaugă șantiere cu scadență contractuală în 2026, dar și câteva tronsoane care au termen oficial în 2027 și care ar putea fi livrate anticipat. Această suprapunere explică de ce prognoza pentru 2026 este considerabil peste media ultimului deceniu.
A1 Margina–Holdea rămâne în afara inaugurărilor din 2026
Deși este frecvent menționată în declarațiile oficiale, secțiunea lipsă de pe A1 dintre Margina și Holdea nu este estimată a fi deschisă în 2026. Lucrările la tuneluri ar urma să finalizeze săpătura în jurul lunii iunie, însă intervalul necesar pentru finisaje și echipamente împinge inaugurarea spre vara anului 2027.
Estimările indică o deschidere în jurul termenului contractual, la sfârșitul lunii iunie 2027, ceea ce menține acest tronson în afara bilanțului anului viitor.
Calendarul probabil al inaugurărilor din primăvara anului 2026
Primele deschideri ar putea avea loc în aprilie, dacă antreprenorii și autoritățile decid accelerarea recepțiilor. Grupul UMB este creditat cu inaugurarea A7 Adjud Nord–Răcăciuni, un tronson de 25,5 kilometri, precum și cu deschiderea segmentului A3 Zimbor–Poarta Sălajului, de 12,24 kilometri.
Tot în această perioadă ar putea fi dat în trafic sectorul A0 Nord între A2 și DN3, în lungime de 4,47 kilometri, cu o conexiune provizorie în DN3. Tronsonul vecin, DN3–DN2, executat de CCECC, are ca element critic pasajul peste DN3, aflat la început de execuție, ceea ce face improbabilă o inaugurare înainte de luna iulie.
A0 Nord și presiunea termenelor asumate contractual
La final de mai sau început de iunie este așteptată deschiderea lotului 1 al A0 Nord, între DN1 și DN1A, în lungime de 17,5 kilometri, realizat de Retter. Segmentul rămas, între DN1A și A1, ar urma să fie livrat în noiembrie de asocierea Pizzarotti–Retter, conform angajamentelor contractuale.
În cazul respectării acestui calendar, inelul nordic al Autostrăzii de Centură a Capitalei ar face un pas decisiv spre închiderea completă.
A7 Moldova, axa cu cel mai mare volum de kilometri în 2026
Autostrada A7 concentrează cea mai mare parte a kilometrilor prognozați pentru 2026. La final de iunie, UMB ar putea deschide tronsonul Răcăciuni–Bacău Sud, de 21,522 kilometri, cu condiția concentrării resurselor pe acest obiectiv.
Indiferent de inaugurările intermediare, termenul critic este sfârșitul lunii august, când trebuie finalizat integral sectorul A7 Adjud Nord–Săbăoani, în lungime totală de 96,32 kilometri. Depășirea acestui termen ar periclita accesarea fondurilor nerambursabile din PNRR.
DEx6 Galați–Brăila și podul hobanat peste Siret
Nu mai devreme de luna iunie este așteptată deschiderea drumului expres DEx6 Galați–Brăila, cu o lungime de 10,77 kilometri. Întârzierea majoră este generată de complexitatea podului hobanat peste Siret, punctul critic al proiectului.
Șantierul este, de asemenea, în responsabilitatea UMB, iar finalizarea acestui obiectiv ar adăuga un tronson important de conexiune regională între Moldova și sud-estul țării.
Prima inaugurare de tunel pe o autostradă din România
O premieră absolută este așteptată în vara anului 2026 pe A1, în apropiere de Curtea de Argeș. Un tunel cu lungimea de 1,35 kilometri, parte a tronsonului de 9,861 kilometri până la Tigveni, ar urma să fie dat în trafic în iulie–august.
Lucrările sunt realizate de Porr, iar inaugurarea ar avea loc cu aproximativ opt luni înainte de termenul contractual din martie 2027.
Autostrada Transilvania: Suplacu de Barcău–Chiribiș și viaductele din zona Nădășelu
La finalul verii, cel târziu în septembrie, este estimată deschiderea tronsonului A3 Suplacu de Barcău–Chiribiș, de 26,35 kilometri. Deși contractul prevede luna iulie, o eventuală întârziere limitată ar fi considerată un rezultat acceptabil pentru primul mare șantier rutier al companiei Erbașu.
Tot pe Autostrada Transilvania, Ozaltin ar putea inaugura la final de toamnă viaductele de la Nădășelu și Topa Mică, în timp ce sectorul Nădășelu–Zimbor ar urma să fie finalizat anterior, în cursul verii.
Decembrie, luna cu cele mai multe șanse de record anual
Cel mai probabil, anul 2026 se va încheia cu inaugurarea tronsonului A7 Săbăoani–Pașcani, de 28,1 kilometri, tot de către UMB. În acest scenariu, compania ar ajunge să livreze aproximativ 182 de kilometri într-un singur an, incluzând segmente pe A0 Nord, A3, A7 și DEx6.
Într-o variantă ultra-optimistă, grupul Selina ar putea deschide în decembrie sectorul A3 Chiribiș–Biharia, de 28,55 kilometri, cu circa cinci luni înainte de termen. Această inaugurare ar permite circulația continuă pe autostradă de la granița cu Ungaria până la Nușfalău.
A8 și deschiderile posibile în estul țării
Tot în scenariul maxim, este luată în calcul inaugurarea sectorului Târgu Mureș–Acățari, de aproximativ 11 kilometri, parte din A8 Târgu Mureș–Miercurea Nirajului. Tronsonul, executat de Nurol, funcționează practic ca o centură sudică a municipiului Târgu Mureș și are termen contractual iulie 2027 pentru întregul lot.
Deschiderea parțială în decembrie 2026 ar necesita o mobilizare suplimentară, atât din partea constructorului, cât și a autorităților.
Noi șantiere și începuturi limitate în 2026
Anul 2026 ar putea aduce și câteva starturi simbolice. Un exemplu este tronsonul de 10,8 kilometri de drum expres între Satu Mare și Oar, la granița cu Ungaria, executat de Erbașu. De asemenea, ar putea exista activitate inițială pe primele tronsoane ale DEx16 Oradea–Arad, cu antreprenori Selina, Onur și Straco.
Nu mai devreme de luna iulie este posibil un început timid pe drumul expres Focșani–Brăila, un proiect derulat de UMB sub coordonarea CNIR, distinct de proiectele gestionate de CNAIR.
Dacă ritmul estimat se confirmă, la finalul lunii decembrie 2026 rețeaua de autostrăzi și drumuri expres aflate în exploatare ar putea ajunge la aproximativ 1.660 de kilometri, cu rute continue funcționale între Craiova, Pitești, București și Constanța, precum și între București și Pașcani, iar ocolirea Capitalei ar deveni complet posibilă pe un inel de circa 100 de kilometri.

