Sport

Câștigătorii BT Făget Maraton. Cel mai tânăr concurent care s-a prezentat la competiție are 6 ani, iar cel mai în vârstă 81

BT Făget Maraton

În ciuda vremii, peste 1000 de concurenți din peste 15 țări, au participat la cea de-a șasea ediție a BT Faget MTB Marathon Series & Trail Running powered by Banca Transilvania & Blue Air.

Cel mai tânăr concurent care s-a prezentat la competiție are 6 ani, iar cel mai în vârstă 81. La traseul lung al competiției de amatori, care a măsurat 41 de km, cel mai rapid ciclist adult a fost Sânza Raul (01:57:22), iar la proba feminină, Fodor Elena (03:01:07).

La competiția de alergare montană, semimaraton, cel mai bun timp la proba masculină a fost obținut a fost de către Crainic Andrei Marius (01:52:30) iar la cea feminină de către Botezan Mihaela (02:21:09). Cei 12 km de la proba de cross au fost parcurși cel mai rapid de către Timiș Gelu Viorel (00:55:03).

Cel mai bun timp înregistrat la traseul scurt de biciclete (30 km) a fost obținut de către Burța Roberto (categoria masculin 18-29 ani – 01:20:11) iar dintre fete, Bondor Salome a reușit să termine cursa cu cel mai bun timp (01:49:14).

Competițiile de copii au fost câștigate de către: Farkas Aron (masculin 6-8 ani), Bianca Carcu (feminin 6-8 ani), Hămbășan Dragoș Stefan (masculin 9-10 ani), Posea Silvia (feminin 9-10 ani), Hozat Elias George (masculin 11-12 ani), Movilă Andra–Lavinia (feminin 11-12 ani), Han Andrei (masculin 13-14 ani) și Vezentan Andreea Nicoleta (feminin 13-14 ani).

Dintre cele peste 50 de persoane cu dizabilități înscrise la competiția dedicată lor, Puczi Laszlo Barna și Tulit Rozalia și-au adjudecat primele locuri la masculin, respectiv feminin.