Din Oras

Clujenii, prinși cu țigara aprinsă: Primele amenzi aplicate pentru fumat în locuri interzise

țigara

Clujenii, prinși cu țigara aprinsă: Primele amenzi aplicate pentru fumat în locuri interzise

Noile restricții privind fumatul în spațiile publice din Cluj-Napoca au început să fie aplicate.

După o perioadă de avertismente, Poliția Locală a trecut la sancțiuni, vizându-i pe fumătorii surprinși în locuri nepermise, anunță Cluj24.

Primarul Emil Boc a precizat că în urma controalelor desfășurate în ultimele zile au fost aplicate 11 amenzi, în valoare totală de 1.000 de lei.

„Amenzile au fost date în Parcul Opera, dar și în stațiile CTP de la Gară, din Piața Mărăști și de pe strada Traian Vuia. Controalele vor continua zilnic, iar perioada de avertisment s-a încheiat”, a declarat edilul la postul Napoca Live.

Conform regulamentului adoptat de Consiliul Local, fumatul este interzis în toate stațiile de transport public, în parcurile municipiului și în bazele sportive aflate în proprietatea orașului. Măsura vizează nu doar țigările clasice, ci și pe cele electronice și dispozitivele de tip tutun încălzit.

Amenzile pentru nerespectarea noilor reguli variază între 100 și 500 de lei, iar autoritățile transmit că vor menține zilnic acțiuni de control.

Decizia administrației clujene se înscrie în linia demersurilor de a crește calitatea spațiului public și de a proteja sănătatea cetățenilor, mai ales în zonele frecventate de copii și familii.

sursa: Cluj24.ro

Image by senivpetro on Freepik



Lasă un răspuns

Site creat de