De Vazut, Important

Educaţia artistică de la Cluj, pe scena globală: Hardot, brandul fondat de o absolventă UAD Cluj, în Emily in Paris

Hardot

Educaţia artistică de la Cluj, pe scena globală: Hardot, brandul fondat de o absolventă UAD Cluj, în Emily in Paris

Brandul românesc de pantofi Hardot bifează o nouă recunoaştere internaţională, apărând în serialul Emily in Paris, una dintre cele mai urmărite producţii ale Netflix. În mai multe episoade ale serialului, actriţa Ashley Park poartă modele semnate de brandul fondat în România, confirmând astfel vizibilitatea şi atractivitatea designului autohton pe o scenă globală, scrie zf.ro.

„Am trimis mai multe modele către echipa de styling, fără a şti ce va fi ales pentru serial. Faptul că unele dintre ele apar pe ecran, purtate de Ashley Park, confirmă relevanţa şi adaptabilitatea designului Hardot la cerinţele unei producţii globale”, a declarat Alina Popa, co-fondatoare a brandului.

Stylingul pentru Emily in Paris este coordonat de costume designerul Marylin Fitoussi, cunoscută pentru colaborările sale cu branduri consacrate şi designeri independenţi, ceea ce adaugă greutate apariţiei Hardot în serial.

La rândul său, Dana Iuga, co-fondatoare Hardot, subliniază importanţa momentului: „Prezenţa într-o producţie Netflix cu distribuţie globală reprezintă o validare importantă pentru brandul nostru şi pentru designul românesc în general. Este un semn că produsele noastre pot performa într-un context internaţional extrem de competitiv.”

O prietenie veche, transformată în brand

Dana Iuga şi Alina Popa, cele două fondatoare ale mărcii originare din Sibiu, se cunosc din copilărie, familiile lor fiind legate printr-o relaţie apropiată. Drumurile li s-au separat pentru o perioadă, una dintre ele studiind la Cluj, cealaltă rămânând la Sibiu, însă reîntâlnirea din 2007 a pus bazele viitorului brand Hardot, care avea să prindă contur câţiva ani mai târziu.

Dana Iuga a studiat la Universitatea de Arte şi Design din Cluj, unde, încă din timpul facultăţii, şi-a făcut remarcat talentul în design de încălţăminte. Pantofii creaţi de ea pentru un concurs studenţesc au atras cele mai multe aplauze, iar parcursul academic a continuat cu un masterat şi un doctorat în modă. Lucrarea de doctorat, dedicată evoluţiei tocului înalt şi încărcăturii sale psihologice şi economice, a devenit una dintre fundamentele conceptuale ale brandului.

De cealaltă parte, Alina Popa a venit cu structura de business. Absolventă de Drept şi cu un MBA obţinut la CNAM Paris, ea a acumulat experienţă antreprenorială timp de zece ani, înainte de a-şi deschide un magazin dedicat designerilor români, la Sibiu. După această etapă, Hardot a devenit pasul firesc.

De la atelier propriu la celebrităţi internaţionale

Lansat oficial în 2014, Hardot îşi trage numele din asocierea cuvintelor „hard” şi „dot”, simbolizând punctul forte al unei femei. Astăzi, Dana Iuga se ocupă de întregul proces creativ, de la schiţă la produsul final, uneori cu multiple iteraţii, motiv pentru care fondatoarele au ales să îşi dezvolte propriul atelier de producţie, optând pentru un business integrat.

Apariţia în Emily in Paris nu este însă prima confirmare internaţională pentru Hardot. De-a lungul timpului, creaţiile brandului au fost purtate de nume sonore precum Rita Ora, Jennifer Lopez, Heidi Klum, Gwen Stefani sau Ciara.

Prima celebritate care a purtat pantofii Hardot a fost Heidi Klum, în cadrul emisiunii Germany’s Next Top Model, unde modelul a încălţat nu mai puţin de 13 perechi semnate de brandul din Sibiu. De atunci, Hardot a continuat să îşi construiască o reputaţie solidă, demonstrând că designul românesc poate concura cu succes pe pieţele internaţionale.

Hardot


Lasă un răspuns

Site creat de