Târgul de Crăciun Handmade Transilvania la Muzeul Etnografic din Cluj
În perioada 13-15 decembrie, Muzeul Etnografic al Transilvaniei va găzdui Târgul de Crăciun Handmade Transilvania, un eveniment deosebit dedicat cadourilor lucrate manual, organizat în Galeria Cellarium, situată pe strada Memorandumului nr. 21.
La această ediție, 18 expozanți noi și 15 parteneri tradiționali ai Asociației Handmade Transilvania vor expune o gamă variată de produse, ideale pentru sărbătorile de iarnă. Vizitatorii vor putea alege dintr-o selecție de cadouri originale: bijuterii, accesorii, decorațiuni, lumânări parfumate, jucării, articole vestimentare pentru copii, miere, uleiuri presate la rece și cosmetice naturale.
Organizatorii îi invită pe toți clujenii, dar și pe cei aflați în vizită în oraș, să exploreze acest târg unic. „Aducem împreună artiști, artizani și mici producători locali care creează cu pasiune obiecte utile, dar și estetice, de o calitate excepțională. Vă așteptăm să interacționați cu aceștia, să le descoperiți poveștile și să vă bucurați de darurile alese cu suflet,” a declarat Anca Milchiș, organizatorul evenimentului.
Pe lângă diversitatea produselor expuse, vizitatorii vor descoperi o atmosferă caldă, festivă, perfectă pentru pregătirea Crăciunului. Târgul de Crăciun Handmade Transilvania este un prilej excelent de a susține economia locală și de a achiziționa cadouri unice, realizate manual în Cluj sau în orașele din împrejurimi.
Detalii despre program și acces
Evenimentul, ajuns deja la a doua ediție, promite să fie un răsfăț pentru iubitorii de artizanat și produse handmade. Programul târgului este următorul:
- Vineri, 13 decembrie: 13:00 – 21:00
- Sâmbătă, 14 decembrie: 10:00 – 20:00
- Duminică, 15 decembrie: 10:00 – 19:00
Intrarea este liberă.