Un tablou al pictorului italian Leonardo da Vinci a fost vândut cu suma de 450,3 milioane de dolari. Licitaţia a avut loc la casa Christie’s la New York.
Licitaţia a durat 19 minute, iar „Salvator Mundi”, ultimul tablou al pictorului renascentist a depășit cu mult precedentul record mondial de preț, deținut de tabloul „Leş Femmes d’Alger (version 0)”, de Pablo Picasso. Cel din urmă a fost vândut cu 179,4 milioane de dolari la o licitație organizată în 2015.
Licitația pentru tabloul „Salvator Mundi” a început de la prețul de 70 de milioane de dolari. Mai apoi s-a trecut prin 53 de oferte succesive și a ajuns la 400 de milioane de dolari. Prețul final de vânzare, care include și taxele și comisioanele, a fost de 450,3 milioane de dolari.
Astfel, „Salvator Mundi” a devenit cel mai scump tablou din istoria tuturor vânzărilor de artă, inclusiv în cadrul tranzacțiilor private.