Important, Timp liber

Zilele Clujului 2017. Programul de sâmbătă seara

Piața Unirii

20:00   Gala Operelor Clujene         

Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj     

21:30   Filarmonica de Stat Transilvania & Baletul Operei Naționale Cluj-Napoca alături de:

Cristina Păsăroiu

Ștefan von Korch

Florin Estefan

Dirijor: David Crescenzi

22:45   Spectacol de artificii            

 

Bulevardul Eroilor

 

15:00 – 22:00   Compania de teatru, acrobatie și jonglerie Famous Art

 

Piața Muzeului

 

20:00   Made From Scratch

21:00   Danaga

22:00   Blanilla & The Flying Quartet

 

Str. M. Kogălniceanu

10:00 – 22:00  Promenada Cărților 

13:00   Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!

10:00 – 22:00  Festivalul Multiculturalității

10:00 – 22:00   Târgul Meșterilor Populari Clujeni

10:00 – 23:00 Festivalul Culinar Internațional     

10:00 – 19:00   Fă-ți o poza într-o carte – sesiuni foto inedite

 

Biblioteca Județeană „Octavian Goga”

 

19:30 – 20:30   Cătălin Condurache și Sandy Deac

20:30 – 21:30   Trupa REEA

21:30   Score Band

                                   

Iuliu Maniu

21:00   MidnightSnack         

Organizat de: Zain

 

 

Str. Potaissa – Zidul Cetății

10:00 – 21:00 Tabăra Antică 

Activități specifice în tabăra civila – ateliere de pielarie, ceramică, țesătorie, fierărie

10:00 – 21:00 Tabăra Medievală

Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruțiilor, antrenamente cu arcul, sulița.

 

19:00   Dansuri medievale

21:30   Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul

 

 

Platoul Cetățuii

20:00   Concert Fluidian

21:30   Proteine Fluorescente – spectacol teatru

Reactor de creație și experiment

22:30   Proiecție film „Usturoi”       

Sesiune de Q&A cu actorii și producătorii

Cinemobilul

 

Parcul Cetățuie

14:00 – 22:00   Beard Brothers Community Corner

Scena

14:00 – 16:00   Dj DigitaLove

16:00 – 17:20   Dj Panda

17:20 – 18:40  Dj Alex One

18:40 – 20:00   DJ S-T-Phan

20:00 – 21:00   Cliff Kido

21:00 -22:00 Blazon camuflaj

Sport

14:00 – 22:00   Baschet, jocuri la bloc, volei, table, darts, tug’o war, șah, origami, curse în saci, Exploremed, jocuri de grup,

Kids zone

14:00 – 22:00   Face painting, jocurile copilăriei

Fun

14:00 – 22:00   Eye contact, lupta în costume sumo, foosball real size, biblioteca vie, baloane cu făină, baloane cu apă, Pac Man, cursă pe picioare de lemn

Chill

14:00 – 22:00   yoga, hamace, zona de relaxare din baloți de fân,

 

 

Strada Andrei Șaguna

16:00 – 22:00   Art Street

Organizator: Fapte

 

Casino – Centrul de Cultură Urbană

10:00 -20:00   Expoziție foto “Podurile Clujului”

Organizatori: Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

10:00 – 20:00  Expoziție foto “Clujul are farmec” 

Asociația Clujul de Altadata și Photo RomaniaFestival

18:00   Air social event – Alandala Event cu: Golan, Mathei, Saboar, Howl Ensemble, Vincentiulian

 

 

Cinematograful Dacia

09:00 – 18:00   Spectacol de planetariu mobil

Sala mică, Asociația Astronomică Pluto

15:00   Teatru de păpuși “Iedul cu Trei Capre”

Compania Bibabo/ Colectiv A

16:00   Ateliere pentru copii

16:00 – 18:00   Filme Documentare & Prezentări inițiative comunitare naționale

(Parcul Natural Văcărești, Grupul de inițiativă civică Lacul Tei, Primar pentru 10 minute)

Colectiv A

18:00 – 19:30   Masă rotundă “Spațiul public și comunitățile urbane – încotro?”

(dezbatere dedicata activatorilor urbani)

Colectiv A

19:30-22:30     Proiecție film – “Cartier” (2001) și “Înapoi în Cartier” (2007)

Colectiv A

 

 

Cinematograful Mărăști

11:00   Pinnochio – proiecție desene animate

14:00   Happy Feet 2: Mumble Dansează Din Nou – proiectie desene animate

18:00   Proștii sub clar de lună” de Teodor Mazilu – spectacol de teatru

Trupa de teatru „Teatralia”

 

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

10:00 – 20:00   The Fun Zone

Escaladă, tiroliana, sumo, tir cu talere, ateliere de origami și pictură, parc de cozi, turn de lăzi, teren de fotbal gonflabil, plimbări cu canoe pe lacul Chios, tenis de masă, trambuline.

Outdoor4You

10:00 – 19:00   Jocuri de societate pentru toate vârstele:

Jocuri disponibile: Scrabble, Monopoly, Ubongo, Coloniștii din Catan, Ticket to ride)

Biblioteca Județeană ”Octavian Goga”

10:00 – 19:00   Bowling cu Minioni

Joc pentru copii în care popicele sunt Minionii

Biblioteca Județeană Octavian Goga

10:00   Ora poveștilor – lecturarea de povești pentru preșcolari

Biblioteca Județeană Octavian Goga

10:00 – 15:00   Program de echitație pentru copii

Vulturii din Ţara Călatei

12:00   Marionete pe degete

Activitate de decupat şi colorat marionete pentru degete, modele uşor de realizat şi atrăgătoare pentru copii.

Biblioteca Judeteana Octavian Goga

14:00 – 15:00   Prezentarea iurtei nomade       Vulturii din Ţara Călatei

16:00   Atelier semne de carte Angry Birds, Hello Kitty…

Semne de carte realizate prin tehnica origami, modele simple şi atrăgătoare.

Biblioteca Judeteana Octavian Goga

17:00   Ora poveștilor – lecturarea de povești pentru preșcolari

Biblioteca Judeteana Octavian Goga

16:00 – 23:00   ARTdealul – terapie prin artă pentru copiii cu sau fără dizabilități

16:00 – 17:00   Meloterapie – activitate dedicată persoanelor cu dizabilități

16:00 – 20:00   Atelier picturaă

16:00 – 17:30   Atelier copywriting

Atelier oferit de Create.Act.Enjoy

17:00 – 17:45   Magie

Atelier oferit de Familia 31

17:30 – 19:00   Atelier body-language

Atelier oferit de Create.Act.Enjoy

18:00 – 18:45   Mima

Atelier oferit de Familia 31

18:00 – 20:00   Origami

Atelier oferit de Familia 31

19:00 – 19:45   Teatru de papusi

Atelier oferit de Familia 31

19:00 – 20:30   Teatru de improvizație

Atelier oferit de Create.Act.Enjoy

18:00 – 20:00   Program de echitație pentru copii

Vulturii din Ţara Călatei

21:00 – 23:00   Proiecție de film

Activitati transversale:

16:00   face painting    ARTdealul

16:00 – 20:00   Captain Bean

16:00 – 20:00   modelat de baloane      ARTdealul

16:00 – 20:00   jocuri și concursuri      ARTdealul

16:00 – 20:00   mașina de baloane de săpun    ARTdealul

Aleea principală

11:00 – 15:00   Parada automobilelor retro – Clujul de altădată

În spate la Casino

13:50   Petrecerea de Pietoni – Punct de întâlnire la foișor în Parcul Central

Cercul Intreg

Fetele de la Cercul Întreg vor ține un workshop scurt de dansuri de inspirație africană deschis pentru oricine, pe ritmurile tobelor de la Brigada Afromânia, care va fi urmat de flashmob-uri de dans pe trecerile de pietoni din centrul Clujului.
Program:

14:00-15:00 Workshop

15:30-17:00 Flashmobs.

                                   

Turnul Croitorilor

10:00 – 19:00   Turnul Creativ – târg de handmade&design

HighHeels Events

10:00 – 19:00   Expoziția de fotografie –  Trăsuri și mașini prin Clujul de altădată

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

10:00 – 19:00   Expoziția Expediție în trecut. 120 de ani de la expediția lui Emil Racoviță în Antarctica

Institutul de Speologie Emil Racoviță

10:00 – 19:00   Expoziția Tehnologia secolului XX în reclame

Asociația Clujul de Altădată, Casa de Cultură a Muncipiului Cluj-Napoca

 

Hotel Beyfin

10:00 – 14:00   Zilele antreprenoriatului

Photo Romania și Clusterul de Industrii Creative Transilvania

 

Muzeul Etnografic

12:00 – 13:00   Lansare de carte Ioan Ciorca – „Palate clujene si aşezăminte de patrimoniu”

Vechiul Cluj, Retromobil club România filiala Cluj și editura Casa Cărții de Știință

13:00 – 14:00   Eveniment de poezie: Show Spoken Word

Editura Casa Cărţii de Ştiinţă, trupa Poethree

 

Golfee Caffee

14:00 – 17:00   Quiz    – Lado – filiala Cluj

17:00 – 20:00   Quiz    – Lado – filiala Cluj

 

18:00   Tur ghidat – Cluj-Napoca – The Treasure City

Cluj Guided Tours

 

H33 Social Innovation Hub(str. Horea 33)

17:00 – 18:00   Atelier de arhitectură – Casa ta. Între frumusețe și eficiență

Ce trebuie să știi când iți faci casa. Cum să te asiguri că obții rezultatul optim.

18:00 – 19:00   Spectacol interactiv pentru copii – „Hocus Pocus”- iluzionism

Magic Puppet

17:00 – 22:00   Lounge, social networking, relaxare și comunicare interumana. Ambient muzical-Dj

19:00 – 20:30   Proiecție de film „Finding Vivian Meier”

20:00 – 21:00   Cerc de conectare urbană

Discuții despre subiect.

                                   

Institutul Francez

10:00-17:00 Tenir Salon – Expoziție de mobilier contemporan Fanny Laure

 

Muzeul de Artă

10:00 – 17:00 Expoziție de pictură libaneză

Manuela Botis

 

 

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”

10:00 – 18:00   Expoziție foto: Pădurea Hoia-Baciu văzută prin ochii cercetătorilor, clujenilor, echipei Hoia-Baciu Project și a fotografului Cosmin Giurgiu

19:00 – 22:00   Joc de evadare: Escape the Haunted Forest

The Dungeon

 

Zona terenului de fotbal din apropierea străzii Alexandru Donici     

22:00 – 23:00   Proiecție în pădure în premieră: filmul documentar „The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend?”



Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Site creat de