Important, Timp liber

Program Zilele Clujului – Ce poţi face astăzi la Cluj-Napoca

program zilele clujului

 Cea de-a VI-a ediţie a Zilelor Clujului se desfăşoară în perioada 19-22 mai. Festivalul este organizat în peste 25 de locații, cuprinde peste 100 de evenimente și implică peste 50 de parteneri din rândul asociațiilor, organizațiilor sau instituțiilor clujene.

Program ziua III, Sâmbătă, 21 mai

Piața Unirii

10:00 Festivalul Științei

Inspectoratul Școlar Județean Cluj

17:00 Parada Zilelor Clujului

18:30 Academia de Muzică „Gheorghe Dima”

20:00 Gala Operelor Clujene

Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj

21:30 Filarmonica de Stat Transilvania alături de:

Valentina Nafornița

Marius Vlad Budoiu

Florin Estefan

22:45 Spectacol de Artificii

 

Piața Muzeului

16:00 Spectacolul de teatru „Cagliuso”

-fragmente din fabule tradiționale italiene

Actori: Francesco Chiantese si Roxana Iftime

Centrul Cultural Italian Cluj-Napoca

17:00 Dansuri latino-americane şi africane – LADO

19:00 Compania de Tango Cluj
20:00 Armonia Music – Acoustic Time

21:00 Beatboy Band

22:00 Big Tonez  

 

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00

Promenada Cărților

Târgul Meșterilor Populari Clujeni

și meșteri populari din Suwon (Coreea de Sud)

Promenada Multiculturalității –

„UBB – aduce o lume într-un oraș”

 

Festivalul Culinar Internațional

10:00 Deschiderea programului

12:00 Demonstrații gastronomice ale liceenilor clujeni

Demonstrații culinare și degustări de preparate

16:00 Tokyo Group – Wasabi Running Sushi

16:45 Klausenburger

17:30 La Casa – Chef Ioan Fatol

18:15 Chef Adrian Pop

 

Concerte

Str. Mihail Kogălniceanu

19:00 Trupa de dans Jump In

19:30 Dansuri pakistaneze şi indiene – LADO

20:00 Costi Cămărășan Band

21:00 Speak Floyd

 

Str. Potaissa

Zidul Cetății

Tabăra Antică

10:00 – 21:00

Tabăra civilă și militară:

ateliere de pielărie,

țesătorie, fierărie,

instrucția recruților

14:00 Luptele Gladiatorilor

17.00 Iniţierea războinicilor Daci

 

Tabăra Medievală

10:00 – 21:00 Ateliere, instrucții,

tehnici de mânuirea armelor,

confecționare măști

11:00 Înţelepciunea frumoasei

Spectacol de fabule medievale

12:00 Școala medievală

de instrucție a scutierilor

13:00 Prezentarea taberei otomanilor

15:00 Judele Linczing salvează orașul de turci

16:00 Demonstrații ale breslelor în iarmarocul medieval

18:00 Cavalerul şi regina

Spectacol de teatru medieval

19:00 Vizita regelui Matia la Cluj

20.00 Turnir cavaleresc

La Terenuri Mănăștur

12:00 – 15:00 Ateliere pentru tineri & copii

Dezbatere:

Deținerea responsabilă a animalelor de companie

 Asociația Nuca Animal Welfare

Workshop, Flashmob

Spectacol de Dans “The Inch-High Samurai”

Compania Nmatu-Posu

Miyazaki C-Dance Center Japonia

Partener: Colectiv A

Parcul Cetățuie

Jaxx Rock Battle

12:00  The Beat

13:15 Voltaj Academy

12:00 Ateliere pentru copii susținute de

Fantasmagia, Ludoteka, Cărturești, Graffity Spray Art

17:30 Concertele trupelor din concurs

November Black (Cluj-Napoca)

Fallen (București)

Halmyris (Iași)

E-AN-NA (Timișoara/Sibiu)

Paper Magic (București)

Mere (Timișoara)

Wildchild (Sibiu)

Breakout (Cluj-Napoca)

Palma Hills (Cluj-Napoca)

Lost Surprise (Satu Mare)

21:00 Recital Trupa FronT

Casino – Centrul de Cultură Urbană

18:00-04:00 Alandala Museum

Expoziție de instrumente muzicale și aparatură tehnică

18:00 Deschiderea expoziției

19:00 Performance – muzică electronică

Alandala Events

Noaptea Europeană a Muzeelor

Cinematograful Dacia

10:00-12:00 Evenimente dedicate Școlii “Liviu Rebreanu”

Proiectul Dă Culoare Școlii Tale!

12:00 Lansarea Expoziției Foto Vedere de Cartier

15:00-16:00 Nu cred că o să îmi treacă vreodată

Teatrul Reactor de Creație și Experiment

16:00-17:00 Ploaia

Teatru Teen Nation

17:00-18:00 Dezbatere

Artă pentru societate cu Artistul Dan Perjovschi

18:00-19:00 De câți cetățeni e nevoie ca să schimbi un cartier?

Prezentare Funky Citizens

Concerte

19:00-20:00 Aminda & The Good Company

20:00-22:00 Open Stage

Cinematograful Mărăști

Festivalul Filmului European

15:00 Rico și Oskar

Umbrele misterioase (Germania)

18:30 Conversația angelică

(secțiunea Shakespeare 400)

20:30 Trei amintiri din tinerețe (Franța)

 

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

10:00 -20:00 The Fun Zone

Outdoor4You

Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

10:00 Tir cu arcul

Învață primii pași în tirul cu arcul

Domeniul Arcașilor Cluj-Napoca

Aleea Centrală

13:00 Parada Automobilelor Retro – ediția a IX-a

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca

Asociația Clujul de Altădată

Aleea Centrală (Zona Opera Maghiară)

11:00–19:00 Parkarta – manifest cromatic urban

Asociația Artiștilor Plastici Cluj

Zona statuii Liviu Rebreanu

12:00-19:00 Paw-sitive Time

Campanie de informare, activități interactive cu câini de terapie

Asociația Dog Assist

 

15:00 Demonstrație de dans/fitness

WellDance (Parma, Italia)

Zona aparatelor de fitness

13:00-16:00 Cupa României Street Workout

Demonstrație de MMA și kick boxing cu Mariș Ciprian

Asociația Poți fi și tu campion – Adrian Petre

Zona British Council

16:00-20:00 Terapie prin artă:

dans, teatru, pictură și muzică

Asociația de Autism Transilvania

Departamentul de „Sănătate Publică”

FSPAC

20:00 Festivalul Luminii

22:30 Jonglerii cu focul

Cercetașii României

Foișor Parcul Central

17:00 Madame Pove spune Capra cu trei iezi

Spectacol de storytelling după Ion Creangă 

Recomandat copiilor: 3+

Mini Reactor

Pădurea Hoia-Baciu

20:00 Escape the Haunted Forest

20:00 Tur ghidat

Descoperă misterele pădurii Hoia-Baciu

Inițiere în tehnici de yoga*

Lansarea unui nou trailer al documentarului turistic*

„The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend?”

*activități în caz de vreme favorabilă

Înscrieri pe

zileleclujului.ro

The Dungeon, Hoia-Baciu Project, Mystery Cluj

Turnul Croitorilor

23.30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul


10:00 Expoziție documentară „Emil Racoviță”

Institutul de Speologie ”Emil Racoviță” Cluj-Napoca

13:30 Întâlniri din seria Povești despre Cluj

Tema: Istoria necunoscută

Asociația Vechiul Cluj

Tur Ghidat

Clujul re-descoperit

Plecare: ora 11:00

Monumentul Rezistenței Anticomuniste

Str. Cardinal Iuliu Hossu f.n.

Durata: 2h

Asociația Vechiul Cluj

Inima verde a Clujului

Plecare: ora 18:00

Centrul de Cultură Urbană Casino

Parcul Central

Durata: 2h

Cluj Guided Tours

La Cizmărie

20:00 Quiz și scurtmetraje germane

Centrul Cultural German

Bd. Eroilor

11:00 Civic Art

Experiment plastic interactiv stradal

Liceul de arte plastice „Romul Ladea”

Platoul Sălii Polivalente/Cluj Arena

Clase de fitness outdoor

10:30 Functional Training

11:30 Zumba kids

T Gym www.tgym.ro

Parcul Detunata

18:00 Playground Stories

Expoziție și proiecție de fotografie documentară având ca subiect cartierele Mărăști – Gheorgheni

Workshop în perioada 15-20 mai

Asociaţia Fotopia

FSPAC, Departamentul de Jurnalism

Centrul Artistic ARKADA

Dance & Art Studio

Piața Unirii nr. 10 etaj 2

19:00 Expoziție de pictură

& degustare de vin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Site creat de