În loc de claxoane, voci de operă: Începe Opera Aperta, iar Clujul devine spectacol în aer liber
Cluj-Napoca devine, timp de o săptămână, gazda unui adevărat festin cultural. Cea de-a IX-a ediție a festivalului Opera Aperta debutează astăzi, oferind publicului o serie de spectacole muzicale, concerte și evenimente artistice în aer liber, desfășurate în nu mai puțin de opt locații emblematice ale orașului.
Între 23 și 29 iunie, clujenii și turiștii sunt invitați să ia parte la reprezentații gratuite de operă, jazz, muzică clasică și spectacole interdisciplinare, susținute de artiști de prestigiu național și internațional. Evenimentele principale vor avea loc în Piața Unirii, unde vor fi montate cele mai spectaculoase producții ale festivalului, dar programul se extinde și în Parcul Central, Iulius Parc, Opera Lounge, Institutul Francez, Parcul Ștefan cel Mare și alte spații inedite.
Opera Aperta: Repertoriu variat, acces gratuit și invitați de marcă
Scena principală din Piața Unirii va găzdui patru spectacole-eveniment: Gala Puccini, opera-tango Maria de Buenos Aires, producția-coupé Creațiunile lui Prometeu | Bodies & Emotions și celebra Traviata, prezentată într-o formulă spectaculoasă, în coproducție cu Opera Națională Română Cluj-Napoca, Opera Iași și Opera Timișoara. Spectacolul verdian va fi precedat de un workshop special susținut de maestrul David Crescenzi, care va dezvălui publicului cheia de lectură a capodoperei.
Opera Aperta: Jazz american, omagii muzicale și recitaluri de noapte
Epic Jazz Choir din California aduce în Parcul Mare un spectacol exploziv de jazz coral american, în timp ce la Iulius Parc, baritonul italian Lucio Gallo și Claudio Chiara Jazz Quintett vor susține un concert-tribut dedicat legendarului Frank Sinatra.
Recitalurile de chitară clasică completează atmosfera: spectacolul „Sunt pe un drum lung”, cu Diana Furnică și Ștefan Lupu, se va desfășura în curtea Institutului Francez, iar Duo Kitharsis va încânta publicul într-un concert de miezul nopții în Opera Lounge, în Piața Unirii.
Opera Aperta: Ateliere pentru copii, târguri locale și premiere în festival
O noutate absolută a ediției din acest an este Opera Fair, amplasat în Parcul Ștefan cel Mare. Începând cu 26 iunie, spațiul va găzdui ateliere de balet, voce și percuție pentru cei mici, proiecții de film, precum și un târg dedicat brandurilor creative locale.
Printre alte momente speciale din festival se numără spectacolul de cabaret „Opera de 3 parale”, concertul cu 34 de violoncele „Cell’Opera”, recitalul de pian Nocturnes susținut de Vladimir Petrov, evenimentul „Whispers for Two Harps” – cu Alisa Sadikova și Delia Băcneanu, precum și seria de concerte de noapte Midnight Concerts: The Four Seasons Recomposed.
Detalii și acces
Accesul este gratuit la majoritatea evenimentelor, iar programul complet este disponibil pe site-ul oficial al festivalului: operacluj.ro/opera-aperta-2025. Evenimentele speciale care necesită bilet pot fi rezervate pe bilete.ro.

