Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

O britanică a demonstrat că pofta de dulciuri nu cunoaște limite. Kate Takacs, o bucătăreasă de 35 de ani stabilită la Londra, a călătorit peste 3.800 de kilometri într-o excursie de numai 24 de ore în România, doar pentru a-și reface proviziile de ciocolată.
„Oamenii au fost puțin șocați când le-am spus că plec într-o excursie de o zi ca să cumpăr dulciuri”, a mărturisit Kate, care a ales Cluj-Napoca, orașul său natal, ca destinație pentru aventura dulce, scriu stirileprotv.ro.
Kate a plecat direct de la muncă, în jurul orei 22:00, și a aterizat la Cluj la 3:15 dimineața, pe 15 septembrie. Ziua și-a petrecut-o cumpărând dulciurile dorite, vizitând câteva locuri dragi și făcând shopping, inclusiv pentru un magnet de frigider – suvenir pe care îl adună din fiecare escapadă. Seara, la ora 22:00, s-a urcat din nou în avion, iar la 1:30 era deja în pat, la Londra. Toată aventura a costat aproximativ 150 de dolari, cu tot cu bilete de avion și cumpărături.
Deși prietenii au considerat gestul ei exagerat, mai ales că unele dulciuri românești se găsesc și în magazinele din Londra, Kate susține că adevărata motivație a fost ciocolata Ferrero Rocher Pocket Coffee, un produs indisponibil în Marea Britanie. „Dacă nu ați încercat-o încă, vă rog să o faceți și să-mi mulțumiți mai târziu”, a spus ea.
Pentru Kate, nu a fost prima experiență de acest fel. Ea recunoaște că este „dependentă de excursii extreme de o zi” și are deja la activ 17 astfel de aventuri, cu multe altele planificate. „Îmi place să explorez locuri noi și e o oportunitate minunată să văd o altă țară cu un buget foarte mic. Pentru mine, e vorba despre adrenalină, emoție și satisfacția pe care o simt când îmi cumpăr magnetul de frigider”, a explicat.
Chiar dacă o întârziere de zbor i-ar putea strica planurile, britanica spune că până acum totul a decurs aproape perfect.
Întrebată dacă merită toate aceste eforturi pentru o cutie de bomboane, Kate răspunde fără ezitare: „Sunt fericită și mulțumită? Absolut. Aș face-o din nou? Cu siguranță!”